Ana sayfa » SpaceX Starlink Projesi
Güncel Teknoloji

SpaceX Starlink Projesi

SpaceX Starlink projesi hakkınACda bilgi teknoupdates
SpaceX Starlink projesi hakkınACda bilgi teknoupdates
SpaceX’in Starlink projesi (şu anda 12.000 uydudan oluşan), dünyaya İnternet hızları sağlamak için Odak'ta çoktan ortaya çıktı. Starlink, ortalama fiber internet performansını gösterir.

SpaceX Starlink nedir?

(şu anda 12.000 uydudan oluşan), dünyaya İnternet hızları sağlamak için Odak’ta çoktan ortaya çıktı. Starlink, ortalama fiber internet performansını gösterir. Günümüzün en yenilikçi uzay şirketi SpaceX, herkese uydu üzerinden internet erişimi sağlamayı amaçlayan Starlink adlı bir proje başlattı. Şirket, projenin bir parçası olarak binlerce Starlink uydusunu dünya yörüngesine göndermeyi planlıyor. SpaceX uydu göndermeye devam ediyor.Dünyaya İnternet hızı sağlamak için SpaceX’in Starlink projesinde (şu anda 12.000 uydudan oluşan) yer aldı. Starlink, ortalama fiber internet performansını gösterir.

Günümüzde Starlink uydularının İnternet erişimi sağlama hızı ortaya çıktı. Reddit’e (İnternet hız testi platformu) odaklanan bazı kullanıcılar, Starlink uyduları ile yapılan ölçümlerle karşılaştı. Platformdaki bazı test sonuçlarının 30 Mbps ile 60 Mbps arasında değişen indirme hızlarına sahip olduğu tespit edildi. Ancak teste göre Starlink uydusunun sağladığı yükleme hızı 5 Mbps ile 18 Mbps arasında değişiyor. En önemlisi, Odada yapılan teste Starlink uydusu normal düzeyde fiber internet sonuçları gösterdi. Bu sonuçları gören bazı kullanıcılar, SpaceX‘in vaat ettiği gigabit hızını sorgulamaya başladı.

Starlink İnternet uydu ağının altıncı halkası veya 60 uydu, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden SpaceX tarafından üretilen Falcon 9 roketi tarafından fırlatıldı. SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce 60 uydunun 5 partisinde toplam 300 uyduyu fırlatmıştı. Şirket, dünya yörüngesinde 12.000 uydudan oluşan bir ağ oluşturmak için Starlink uydularını kullanmayı planlıyor. SpaceX, 2015 yılında Starlink uydu projesini başlattı ve şu ana kadar 7 farklı fırlatma görevi gerçekleştirdi. Bir sonraki sürüm önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılacak. SpaceX Starlink Projesi ‘ nin 2027 yılında tamamlanması bekleniyor.

Elon Musk’un SpaceX firmasının Link Starlink projesi kapsamında başlattığı global internet projesi Türklerin merakını uyandırdı. Kırklareli’nin Lüleburgaz ve Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde gökyüzündeki sayısız kesintisiz ışıkları görünce vatandaşlar şaşırdı. Starlink uydularının gökyüzünde görünmesi de “UFO” sorununa neden oldu.

SpaceX Starlink uydu projesi hakkında gelişmeler olduğunda sizlere en kısa sürede ileteceğiz. Anlık Haber Paylaşımlarından Haberdar Olmak İçin Bildirimlere izin ver’e Tıklayarak Yeni Haberlerimizi Anlık Görebilirsiniz.!

Teknoloji Haberlerimiz İçin Tıklayın.

 

TeknoUpdates

teknoupdates yazarı

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın