Ana sayfa » FPS NEDİR ? Hz Ve MS (Tepki Süresi) NEDİR ?
Oyun Teknoloji YouTube

FPS NEDİR ? Hz Ve MS (Tepki Süresi) NEDİR ?

fps nedir ? hz ve ms nedir ? oyunlarda fps farkı ekran yırtılması neden olur teknoupdates teknoloji sitesi

Merhaba, bu videomuzda fps nedir ? Hz Ve MS nedir ? oyunlarda fps’in farkı rekabetçi oyunlarda oyuncuların olmazsa olmazı fps hakkında bilgiler verdik. eğer grafik kartı monitörün gösterebileceği kare sayının sınırından fazla görüntü gönderirse ekran yırtılması (Tearing) olur.

FPS nedir?

Saniyedeki kare sayısıdır FPS, görüntü cihazının performansını ölçmeye yardımcı olan bir birimdir. Ekranında her saniye gerçekleşen tam kare tarama sayısı FPS değeri olarak gösterilir.

Standart FPS Kaç Olmalıdır?

FPS değeri ne kadar yüksekse, elde edilen görüntü o kadar iyi olur. Ancak bu FPS değerini elde etmek için çok iyi özelliklere sahip bir bilgisayarınız olması gerekir. Herkesin bu tür fırsatları olmadığı için, orta sınıf bilgisayarların standart FPS değerleri vardır. Bilgisayarın teknik özellikleri, minimum, ortalama ve maksimum FPS değerleri oynadığınız oyuna ve kullandığınız programa göre değişiklik gösterebilir. FPS değeriniz 60’un altındaysa sorunlar çıkacaktır. 60 FPS’nin altındaki oyunları oynamaya çalışmak, kötü bir deneyim sağlayabilir.

Yüksek FPS, özellikle rekabetçi oyunlarda fark yaratır. CS: GO valorant gibi oyunlarda, 60 FPS’yi aştığınızda, görüntü düzgünlüğünde önemli bir fark görebilirsiniz. Bu, rakibinizi daha erken görmenizi ve daha hızlı tepki vermenizi sağlar. Tabii 144 Hz 240Hzveya 360hz monitör, rekabetçi bir oyunda tepkilerinizi daha iyi olmasını sağlayacaktır.

HZ nedir?

Tazeleme hızı monitörlerin 1 saniye içerisinde gösterebildiği kare sayısına verilen addır. Hz ise belirtilen değeri gösterir. Yani 60 Hz monitör saniyede 60 kare görüntü sunabilirken,360 Hz monitör ise saniyede 360 kare gösterebilir.

MS nedir?

Monitörde yer alan piksellerin yanma süresine milisaniye olarak ms olarak ifade edilir. Rekabetçi oyunlarda 1 ms ve altı tercih edilmektedir.

Etiketler

TeknoUpdates

teknoupdates yazarı

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın