Ana sayfa » Neuralink, FDA’dan İkinci Beyin Çipi Denemesi İçin Onay Aldı
Bilim Güncel

Neuralink, FDA’dan İkinci Beyin Çipi Denemesi İçin Onay Aldı

elon musk Neuralink beyin çipi
Elon Musk'ın beyin çipi geliştiren şirketi Neuralink, ikinci insan deneyi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onay aldı. Şirketin ilk deneyde yaşadığı sorunları çözme taahhüdü üzerine FDA, denemelere devam edilmesine yeşil ışık yaktı.

Elon Musk’ın çığır açan beyin çipi girişimi Neuralink, geçtiğimiz aylarda ilk insanlı denemesini gerçekleştirdi. Ocak ayında yapılan ameliyatla 29 yaşındaki felçli hasta Noland Arbaugh, beynine çip takılan ilk kişi olmuştu. Daha sonra yayımlanan videolar, Arbaugh’un sadece düşünce gücüyle oyun oynayabildiğini ve sosyal medyada paylaşım yapabildiğini gösterdi.

İkinci Hasta İçin Hazırlıklar Başlıyor

Elon Musk'ın beyin çipi geliştiren şirketi Neuralink, ikinci insan deneyi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) onay aldı.

FDA’nın bu yeni onayı, Neuralink’in ilk denemelerde karşılaşılan sorunları düzelteceğine dair verdiği güvence üzerine geldi. Neuralink, Arbaugh’a takılan çipteki ipliklerin konumlarında yaşanan farklılıkları belirleyerek, bu sorunu çipleri daha derine yerleştirerek çözmeyi planladığını açıkladı.

Neuralink’in ikinci hastasının kim olacağı henüz netleşmedi. Şirketin haziran ayında ikinci denemeye başlaması bekleniyor. Yıl sonuna kadar toplamda 10 kişiye implant yerleştirmeyi hedefliyorlar. WSJ’ye göre, şu ana kadar 1000’den fazla felçli birey testlere katılmak için başvuruda bulundu.

Neuralink’in geliştirdiği beyin-bilgisayar arayüzü, düşünce gücüyle bilgisayar gibi cihazları kontrol etmeyi mümkün kılarak felçli hastalara yardım etmeyi amaçlıyor.

admin

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın