Ana sayfa » METAVERSE NEDİR?
Bilim Güncel Haber İnternet Kripto Para Mobil Oyun Sosyal Medya Teknoloji Yazılım YouTube

METAVERSE NEDİR?

Değerli TeknoUpdates okuyucuları , bugün sizlerle en son ve bize hayalden daha yakın Metaverse teknolojisini konuşacağız. Keyifli okumalar.

METAVERSE YADA ORİJİNAL ADIYLA META-UNIVERSE NEDİR?

Meta-universe ifadesinin kısaltılmışı olarak kullanılan Metaverse, gerçek ve sanal dünyanın bilim kurgu ile birleştiği bir ‘dijital dünya’ olarak tanımlanabilir.Böyle bir ‘dünyada’ insanlar farklı elektronik aletlere geçiş yapabiliyor ve sanal ortamda iletişim kurabiliyor. Bu durumda bir bilgisayara bağlanmanıza gerek kalmıyor.Daha somut ifadesiyle Metaverse, artırılmış gerçeklik ürünlerine ve hizmetlere deniliyor.Bu alana yatırım yapan Facebook’a göre Metaverse yaratıcı, sosyal ve ekonomik fırsatlara ulaşmayı mümkün hale getirme potansiyeli taşıyor.

Metaverse, sanal gerçekliğin ve artırılmış gerçekliğin kullanımını önemli derecede genişletecek. Yani bu dijital evrende, muhtemelen üç boyutlu bir avatar yaratılarak; çalışmak,gezmek,oyun oynamak,konsere gitmek,alışveriş yapmak gibi birçok günlük aktiviteyi yerine getirmenin mümkün olması bekleniyor.  Metaverse’de kullanılacak para biriminin takdir edersiniz ki evrensel olmalıdır. Bunun için NFT kullanılması bekleniyor.Bunların şu anlık hayal olmaktan çıkıp üstüne çalışmaların tamamlanması an meselesidir. Geçtiğimiz günlerde H&M ilk Metaverse mağazasını açtığını bizlerle paylaştı. 

Bu teknoloji belki bugün yada yarın değil ama 10 sene sonra hepimizin kullanacağı bi teknoloji olması bekleniyor. İmkansız , nasıl olur dediğinizi duyar gibiyim ama bundan 10 sene önce akıllı cep telefonları için de aynı şeyler söyleniyordu. 10 sene sonra Metaverse bizim için akıllı telefonlar gibi olacak . Hatta Metaverse sayesinde insanlar işe gitmeyecek ve gözlüklerini takıp ofis ortamında olacaklar. Metaverse ileri teknolojisinde ile dokunma duyusunun eklenebileceği belirtildi. Sektördekiler Metaverse’de ilk olma politikaları doğrultusunda piyasayı gerçekten kızıştırmış durumda . Bakalım gelecek teknoloji bizlere neler getirecek?

Elif Sude Akçay

2000 yılında Erzurum'da doğan Elif Sude Akçay İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde aktif eğitim görmektedir. Teknoloji, yazılım, gündem ve telefon alanları hakkında okumayı konuşmayı araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın