Ana sayfa » BİLGİ GÜVENLİĞİ
Bilim Güncel Haber İnternet Mobil Sosyal Medya Teknoloji Yazılım

BİLGİ GÜVENLİĞİ

Sevgili TeknoUpdates okuyucuları,

bu içeriğimizde bilgi güvenliği nedir, bilgi güvenliği nasıl sağlanır, bilgi güvenliği ve siber güvenlik farkına değineceğiz.Her ne kadar bilgi güvenliği için hukuki yaptırımlar bulunsa da biz kendimizi nasıl güvenceye alabiliriz sorularını cevaplayacağız. 

 

BİLGİ GÜVENLİĞİ NEDİR?

Bilgi güvenliği, bilgilerin izinsiz kullanımından, izinsiz ifşa edilmesinden, izinsiz yok edilmesinden, izinsiz değiştirilmesinden, bilgilere hasar verilmesinden koruma, veya bilgilere yapılacak olan izinsiz erişimleri engelleme işlemidir.

BİLGİ GÜVENLİĞİ VE SİBER GÜVENLİK FARKI NEDİR?

Siber güvenlik bilgi güvenliğinin bir alt kümesidir. Sistemleri, ağları ve programları dijital saldırılardan koruma pratiğidir. Bu saldırılar genellikle hassas bilgilere erişmeye, onları değiştirmeye veya yok etmeye yöneliktir.Bilgi güvenliği; izinsiz erişim, kullanım, kötüye kullanım, ifşa, yıkım, değişiklik veya bozulmaya neden olan, basılı, elektronik veya diğer herhangi bir türden gizli, özel ve hassas bilgiyi veya verileri korumak için tasarlanmış ve uygulanan süreçleri ve yöntemleri ifade eder.

BİLGİ GÜVENLİĞİ SAĞLAMANIN YOLLARI

Sürüm güncellemeleri,

Antivirüs ve Endpoint Protection programları,

Düzenli yedekleme,

Çerez yönetimi,

E-postalara dikkat edilmeli,

Gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı kontrol edin,

Çöp kutusunu sık sık temizleyin,

Basit şifrelerden kaçının,

Özellikle kurumsal kuruluşlarda farkındalık eğitimleri verilebilir(fishing yöntemi ile farkındalık kazandırılabilir).

 

 

Elif Sude Akçay

2000 yılında Erzurum'da doğan Elif Sude Akçay İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde aktif eğitim görmektedir. Teknoloji, yazılım, gündem ve telefon alanları hakkında okumayı konuşmayı araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın