Ana sayfa » Türkiye’nin Yerli Otomobil Serüveni
Haber Teknoloji

Türkiye’nin Yerli Otomobil Serüveni

Sevgili Teknoupdates okuyucuları bugün sizlere Türkiye’nin yerli araba serüvenini siz okuyuculara aktaracağız.

Türkiye’nin ilk yerli otomobil çalışmaları 1929 yılında Ford ortaklığıyla başladı ve ilk otomobil montaj hattı İstanbul serbest bölgede kuruldu fakat dünya çapında başlayan ekonomik kriz (Büyük buhran) ile bitti.

Geçmiş yıllarda ülkemizde birçok otomobil fabrikası kuruldu. Federal Türk Kamyonları AŞ tamamı Türk olan kadrosu ile Çayırova’da Federal markası ile kamyon montajı ve imalatına başlamıştır.

Yerli otomobil çalışmaları 1958 yılında tekrar başladı ve 3 tekerlekli Nobel 200 adlı küçük bir araba ortaya çıktı ama devamı gelmedi.

Türkiye yerli otomobil konusunda kararlıydı ve 1961 yılında dönemin devlet bakanı Cemal Gürsel emriyle tamamı Türklerden oluşan ve Türk mühendisler tarafından üretilen bir araba istiyordu ve bunu 29 Ekim cumhuriyet bayramına kadar yetiştirilmesene emretti. Üretime Eskişehir Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Fabrikası’nda başlandı ve zaman çok azdı tam 4 buçuk ayları vardı buna rağmen Türk mühendisler gece gündüz demeden çalıştılar ve 4 adet Devrim adlı yerli otomobili ürettiler.

Cumhuriyet bayramı 1 tane Devrim arabası benzin az koyulduğu için yolda kaldı ve diğer Devrim arabalarının gitmesine rağmen yolda kalan devrim propaganda için kullanıldı ve Türkiye’nin Yerli araba çabalarına çok büyük zararlar verdi ve Devrim arabası girişimi sona erdi.

Yerli otomobil konusunda 1960 yılında TOE Volvo firmasıyla ortak araç üretimi konusunda çalışmalar yapılmış fakat anlaşma sağlanamadı. 1968 yılında Triumph firmasının ortaklığı Zafer adlı yerli otomobil üretimi için çalışmalar yapıldı ama sonra çevre baskıları nedeniyle üretimden vazgeçildi.

Türkiye’nin yerli araba serüveni ama bitmedi 1967 yılında Türk Otomotiv Sanayi yabancı bir ortakla birlikte Anadol adlı otomobili üretti ve dönemin otomobil firmalarıyla ortaklıklar kuruldu.

Yerli otomobil Türkiye için bir hayal olmaktan çıkarmak için 2011 yılında kollar sıvandı ve yerli araba için çalışmalar başlatıldı. 2015 yılında TÜBİTAK öncülüğünde SAAB firmasından bir modelin fikri ve mülkiyet hakları satın alındı ve yerli otomobil için çalışmalar başlandı.Yaklaşık İki yıl sonra yerli sanayicilerden oluşan konsorsiyum kuruldu. Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding işbirliği protokolünü imzaladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de şirkete ortak oldu.

2018 yılında Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. ismiyle şirket kuruldu ve yönetime Mehmet Gürcan Karakaş getirildi.

Türkiye’nin üreteceği bu yerli TOGG adlı otomobil elektrikli olacak ve 2022 yılının son çeyreğinde üretimin başlaması bekleniyor.

Etiketler

Mehmet Sarı

1995 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Sarı Ayvansaray Üniversitesi’nde Radyo televizyon programcılığı mezunu. Teknoloji film ve oyunlar ile ilgili güncel içerikler araştırmakta.

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın