Ana sayfa » Nedir bu NFT çılgınlığı?
Güncel Haber Kripto Para Teknoloji

Nedir bu NFT çılgınlığı?

Dijital artist Mike Winkelmann ‘Everydays: The First 5000 Days’ adlı eserinin satılması büyük yankı getirdi. Ortalığı adeta NFT çılgınlığı sardı. Kripto para dünyasının en popüler konularından biri haline gelen NFT’ler fotoğraflar, videolar, gifler, dijital sanat eserleri ve daha fazlası NFT olarak açık artıma ile satışa çıkar hale geldi.

Peki bu NFT nedir?

Non-Fungible Token bölünemeyen ve aynısından bir daha üretilmesi mümkün olmayan dijital varlık anlamına geliyor. NFT’ler resim, ses dosyası, video, gif vb. dijital karşılığının kanıtı “benzersiz dijital varlık” olarak tanımlanıyor. Son dönemlerde NFT’ler yaygın olarak dijital sanat eserleri için kullanılırken, koleksiyon kartları, interaktif dijital eşya gibi kullanım alanı da bulunuyor. İçsel değeri üretici veya yatırımcı tarafından belirleniyor.

Nasıl Üretirim?

NFT’ler ERC-721 token standardına göre üretiliyorlar. NFT üretebilmek için tek ihtiyacınız dijital kripto para cüzdanı. NFT’den kaç tane üretileceği, fiyatı, bir sonraki satışında ne kadar pay ödenmesi gerekeceği, gibi özellikleri belirlendikten sonra blockchain ağının işlem ücreti ödenerek NFT’ler üretilmiş oluyor. İşlemin tamamlanmasıyla beraber NFT’ler, kripto para cüzdanına aktarılarak üretimin gerçekleştirildiği tüm blockchain’de kayıt altına alınıyor.

Mehmet Orhan

1997 yılında Balıkesir'de doğan Mehmet Orhan, ilk olarak Adnan Menederes Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri okudu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünü okuyor. Tarih ve doğa aşığı, teknoloji hakkında okumayı, yazmayı ve konuşmayı seviyor.

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın