Ana sayfa » Yapay Zeka Aracı, Artık Grip Tahminlerini Net Şekilde Sunuyor
Teknoloji

Yapay Zeka Aracı, Artık Grip Tahminlerini Net Şekilde Sunuyor

Yapay Zeka Grip Tahmini teknoupdates

Stevens Teknoloji Enstitüsü’nün geliştirmiş oldukları yapay zeka destekli bir tahmin aracıyla grip salgınının önüne geçerek artık kolaylıkla bireyin grip olup olmayacağı belli olacak.

Daha önceki tahmin araçlarında, enfeksiyon oranlarının değişim biçimini inceleyerek kalıpları bellirtmeye çalışıldı. Ancak Stevens’daki projeye önderlik eden Yue Ning ve ekibi, grafik ile sinir ağ yolunu kullanarak; grip enfeksiyonlarının bölgesel alanlarını birbirlerine bağlayıp küme halinde kodlama yapmıştılar. Algoritmada belirtilen bölgelerinin grip enfeksiyonunun bölgelere geçiş kalıpları izlenerek, diğer konumun tahminlerini bilgiyle aktarılması sağlanmış.

Yardımcı profesör Ning konuşmasında: “Mekan ve zaman etkileşimi yakalayıp, mekanizmanın kapalı kalıpları belirledikten sonra grip salgının olup olmayacağını net şekilde tahmin etmesi sağlanmaktadır. Bu tahmin aracı sayesinde kaynaklar daha iyi bölüşerek ve halkın sağlığı daha iyi planlanmasına olumlu bir yol sağlıyor. Grip salgınlarıyla mücadelemiz dünyaya büyük bir etki getirecek”

proje üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Stevens Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

TeknoUpdates

teknoupdates yazarı

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın