Ana sayfa » KRIPTO PARA MADENCİLİĞİ
Haber İnternet Kripto Para Teknoloji Yazılım

KRIPTO PARA MADENCİLİĞİ

Sevgili TeknoUpdates okuyucuları ,bugünki içeriğimiz hepimizin günlük yaşamında duymuş olduğumuz kripto para ekosisteminde sürdürülebilir enerjinin yeridir.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ NEDİR?

Sürdürülebilir enerji, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli olan kaynakları tüketmeden ve yeterlilikleri tehlikeye atmadan, bugünün ihtiyaçlarını karşılayabilen enerji biçimini ifade eden bir terimdir.

 

 

 

KRIPTO PARA NEDİR?

Kripto para, işlemleri güvenceye almak için şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir.

   

KRIPTO PARA VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ

Teknoloji ile artan enerji tüketiminin iklim üzerindeki etkisi giderek vahim hal almaktadır. Kripto paraların giderek yaygınlaşması ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmaktadır. Verilere göre Bitcoin’in yılda yaklaşık 136 terawatt saat elektrik tükettiği ortaya çıkmıştır. Araştırmalara göre Bitcoin için yıllık elektrik tüketiminin İsveç’in bir yıl içinde ürettiği elektriğe denk olduğunu gösteriyor. Yıllık bazda karbon ayak izi kıyaslaması yapılırsa Bitcoin, tek başına Hon Kong ile denk karbon ayak izine sahiptir.

Çevreciliğe önem veren Elon Musk‘ın Tesla’yı Bitcoin’in %50’sinin temiz enerji kullandığını açıkladığı an satışa açılacaktır.

Bu gibi tepkilerle karşılaşmamak için Bitcoin madencileri maliyeti ucuz sürdürülebilir enerji kaynakları aramaktadır.

Keyifli okumalar dileriz, TeknoUpdates okuyucuları…

Elif Sude Akçay

2000 yılında Erzurum'da doğan Elif Sude Akçay İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde aktif eğitim görmektedir. Teknoloji, yazılım, gündem ve telefon alanları hakkında okumayı konuşmayı araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın