Ana sayfa » DÜNYADA EN ÇOK KULLANILAN 4 YAZILIM DİLİ
Bilim Güncel Haber İnternet Teknoloji Yazılım

DÜNYADA EN ÇOK KULLANILAN 4 YAZILIM DİLİ

Programming web banner. Best programming languages. Technology process of Software development

Merhaba, değerli TeknoUpdates okuyucuları bugün sizlerle en çok kullanılan yazılım dilleri ve tarihçesini paylaşacağız. İşte dünyada en çok kullanılan 4 yazılım dili.

 

JAVA

Java , Sun Microsystems’den James Gosling tarafından geliştirilen bir programlama dilidir ve 1995 yılında Sun Microsystems’in çekirdek bileşeni olarak piyasaya sürülmüştür. Bu dil C ve C++’dan birçok sözdizim türetmesine rağmen bu türevler daha basit nesne modeli ve daha az düşük seviye olanaklar içerir. C++ bilen programcı tarafından öğrenilmesi ve kullanılması kolaydır. Java’nın kullanımı kolaydır. Java’da her şey ya nesnedir yada nesnenin bir parçasıdır.Java güvenli bir dildir ve virüs buluşmaz yada virüs tasarlanamaz. Java’nın çıkarılma amacı aslında en basit makineden en karmaşık makineye kadar programlama yapabilabilmesidir. 

PYTHON

Geliştirilmeye 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam’da başlanmıştır. Adını sanılanın aksine bir yılandan değil Guido van Rossum’un çok sevdiği, Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden almıştır. Python temiz bir söz dizimine sahiptir. Hazır kodları bile çok hızlı çalıştırabilir. Dinamik bir yazılım dili olması sebebiyle bellek kullanımını optimize eder. Aynı zamanda Python’un yapım amacı konuşma diline çok yakın yazılım dili olmasıdır ve Python kullanılarak masaüstü programlama, oyun ve web programlama çalışmaları da rahatlıkla geliştirilebilir.

JAVASCRIPT

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılan istemci tarafı betikler sayesinde tarayıcının kullanıcıyla etkileşimde bulunması, tarayıcının kontrol edilmesi, asenkron bir şekilde sunucu ile iletişime geçilmesi ve web sayfası içeriğinin değiştirilmesi gibi işlevler sağlanır. 

C++

Bell Laboratuvarlarından Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmış, C’yi kapsayan ve çok paradigmalı, yaygın olarak kullanılan, genel amaçlı bir programlama dilidir. İlk olarak C With Classes (Sınıflarla C) olarak adlandırılmış, 1983 yılında ismi C++ olarak değiştirilmiştir. Temelden programlama öğrenmek isteyenler için tavsiye edilen yazılım dili C++’dır.

Elif Sude Akçay

2000 yılında Erzurum'da doğan Elif Sude Akçay İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde aktif eğitim görmektedir. Teknoloji, yazılım, gündem ve telefon alanları hakkında okumayı konuşmayı araştırmayı ve yazmayı seviyor.

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın