Ana sayfa » Facebook, Messenger ve Instagram DM özelliğini birleştirdi.
Güncel Teknoloji

Facebook, Messenger ve Instagram DM özelliğini birleştirdi.

Facebook Mesenger Instagram teknoupdates
Facebook, eylül ayının sonunda Messenger ile Instagram DM özelliğini bazı ülkelerde resmi olarak birleştirildi. Bugünden İtibaren Türkiye'de de kullanıma sunuldu.

Facebook, eylül ayının sonunda Messenger ile Instagram DM özelliğini bazı ülkelerde resmi olarak birleştirildi. Bugünden İtibaren Türkiye’de de kullanıma sunuldu.

Dünyanın en büyük platformu Facebook, sahip olduğu Messenger ve Instagram platformlarını birleştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. Facebook Messenger ve Instagram DM birleştirerek yeni özelliğini sundu. Facebook kademeli olarak yaptığı çalışmaları sayesinde kullanıcılarına yeni özellikleri ile Türkiye’de de bu özelliğini kullanıma sundu.

Şirket bu planını 2019 yılının başında yapım aşamasında olduğunu belirtmişti. The New York Times’ın iddia ettiği haberde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg doğruluğunu onayladığını ancak sürecin zaman alacağını belirtmişti ve artık zamanı geldi.

Instagram geçtiğimiz ay yayınlamış olduğu güncellemesinde bu özelliğini tanıtmıştı. Facebook‘un iki uygulamasını gösteren simgelerin bir mesajda “Instagram’da mesajlaşmanın yeni bir yolu var” ifadesi kullanılmıştı.

Facebook Messenger ve Instagram DM uygulamalarının birleşiminden sonra hangi özellikleri gelecek?

Bu konuya alakalı Facebook açıklamasında

“En iyi Messenger özelliklerinden bazılarını Instagram’a taşıyıp Messenger ve Instagram deneyiminizi birleştiriyoruz. Bu özellik sayesinde hangi uygulamamızı kullanırsanız en iyi mesajlaşma deneyimine sahip olacaksınız.”

açıklamasında bulundu. Bu sayede Instagram kullananların Instagram ile Facebook‘un tek bir yeni özelliği sayesinde iki platformun arkadaşlarınızla Instagram’da üzerinden mesajlaşabileceklerini belirtti. Instagram ile yeni Messenger deneyimi sayesinde yakın zamanda yeni özelliklerinde geleceğini belirtti.

İşte Yeniliklerinden bazıları şunlar:

 • Uygulamalar arasında iletişim: Mesaj göndermek ve video görüşmelerine katılmak için tek bir uygulamadan her iki uygulamaya de sorunsuz bağlantı kurabileceksiniz.
 • Birlikte izle: Bir video görüşmesi sırasında arkadaşlarınızla ve ailenizle IGTV, diziler, filmler ve pek çok farklı videoyu izleyebileceksiniz.
 • Kaybolma modu: Mesajların görüldükten veya sohbeti kapattıktan sonra kaybolacağı bir moda erişim sağlayacaksınız.
 • Selfie etiketleri: Sohbet için çektiğiniz selfieleri bumerang çıkartması olarak kullanabileceksiniz.
 • Sohbet renkleri: Sohbetleri renk seçenekleriyle kişiselleştirebileceksiniz.
 • Özel emoji tepkileri: Gelen mesaja hızlı bir şekilde tepki vermek için emojiler için bir kısayol oluşturabileceksiniz.
 • Yönlendirme: Sevdiğiniz içerikleri grup da dahil 5 hesaba gönderebileceksiniz.
 • Yanıtlar: Sohbetinizdeki belirli mesajlara doğrudan yanıt verebilir ve konuşmayı daha akıcı kılabilirsiniz.
 • Animasyonlu mesaj efektleri: Animasyonlu efektler kullanarak mesajlarınızı daha görsel bir hale sokabilirsiniz.
 • Mesaj kontrolleri: Size kimin doğrudan mesaj gönderebileceğine veya gönderemeyeceğine karar verebilirsiniz.
 • Gelişmiş raporlama ve engelleme güncellemeleri: Instagram’daki tek mesajlara ek olarak tüm sohbeti de bildirebilirsiniz.

TeknoUpdates

teknoupdates yazarı

Yorum ekle

Yorum Yazmak için buraya tıklayın